Trioen, bestående af Nicolai Kornerup på piano, Live Johansson på cello og en endnu ikke annonceret violinist, vil tage publikum med på en musikalsk rejse, der forener livlig energi med dyb inderlighed. Kornerups nordiske kompositioner, præget af melankoli og længsel, møder den vilde og passionerede østeuropæiske musiktradition, og musikken inviterer både til dansens glæde og grådens forløsning.
Nicolai Kornerup og LiveStringsNicolai Kornerup er kendt for sin melodiske ambition og facetterede kompositioner. Med tre albums i eget navn og to kommende udgivelser i 2025, har Kornerup allerede markeret sig som en betydelig skikkelse i musikverdenen. Hans arbejde har modtaget anerkendelse, herunder Carl Prisen for bedste komposition.
LiveStrings, grundlagt af cellisten Live Johansson i 2011, er et ensemble med 10 faste medlemmer, der spænder over både klassisk og moderne musik. Deres mission er at bringe klassisk musik til et bredere publikum og skabe nye musikalske møder. Ensemblet har samarbejdet med kunstnere som Bent Fabricius-Bjerre, Michael Bublé og Kanye West, og de har optrådt i adskillige tv-programmer.
KongegaardskoncertenKongegaardskoncerten tilbyder en unik mulighed for at opleve klassisk musik, jazz og lydkunst i en intim koncertsal med god akustik. Arrangementet inkluderer en omvisning i de aktuelle kunstudstillinger kl. 17.15 og et glas vin sammen med musikerne efter koncerten.
Praktisk Information
Dato: Torsdag den 20. marts 2025
Tid: Kl. 18.00
Sted: Kunsthal Kongegaarden, Algade 25A, 4220 Korsør
Entré: Almindelig: 175 kr, Medlem af Kongeklubben: 125 kr, Unge under 26 år: 100 kr
Billetter: Kontakt info@kongegaarden.dk
Støttet af: AUGUSTINUS FONDEN og LOUIS-HANSENS FOND
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her